A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Dřevostavba obstála v drsných horských podmínkách

Zeptali jsme se na pasivní dům ve Vrbně pod Pradědem

V podhůří Hrubého Jeseníku, ve Vrbně pod Pradědem, stojí pasivní dům Kamily a Davida. Původně chtěli bungalov, ale ten nevyhovoval stavebním regulativům chráněné krajinné oblasti. Bylo to buď, anebo. Majitelé se nechtěli vzdát úžasného pozemku, a tak si nechali postavit dům DRAGON 130 EVO. A svého rozhodnutí nelitují. "Je to náš splněný sen", říkají.

Jak dřevostavba obstála v drsných horských podmínkách

Kamila a David chtěli dům v pasivním standardu. A protože právě probíhal program Zelená úsporám, využili dotací (oblast B - úsporné novostavby). Ty je v jejich plánech nijak neomezovaly. Měli nádherný pozemek s výhledem na Praděd a zbývalo na něj usadit ideální dům. Vybrali si DRAGON 130 EVO, který jim svými vnitřními dispozicemi naprosto vyhovoval. Nyní využívají celý dům, ve stáří pak budou v přízemí, kde je ložnice, koupelna a kuchyň s obývacím pokojem. Po schodech ať běhají vnoučata.

Hlasujte pro tento dům v soutěži Dřevostavba roku 2016 (externí odkaz) (nové okno)

Konstrukce pasivního domu je difuzně otevřená. „Pocitově ji vnímám jako zdravější konstrukci z hlediska vnitřního prostředí. Samozřejmě ale netvrdím, že difuzně uzavřená je špatná. Vždycky je to o správném způsobu užívání domu, zejména o správném větrání a vytápění", říká David. V domě je řízené větrání s rekuperací tepla.

Vytápění a ohřev vody

Jak David uvádí, roční výdaje tříčlenné rodiny za elektřinu jsou maximálně 22.000 Kč, to je 1.800 Kč měsíčně. Na elektřinu jede v domě úplně všechno. Systém vytápění je teplovodní (v přízemí je podlahové topení, v patře otopná tělesa). Zdrojem tepla je 600l akumulační zásobník, který může být vytápěn 3 způsoby - elektrickou spirálou (9kW), solárními panely (4 panely na střeše) nebo krbovými kamny s výměníkem. Na ohřevu teplé vody se podílejí stejná média jako na systému vytápění. „Krbová kamna využíváme tak na 5 %. Jsou pro nás takovým záložním zdrojem, když by nešla elektřina. Dáváme přednost pohodlnějšímu a čistějšímu vytápění."

Davide, proč jste si pro realizaci pasivního domu vybrali právě RD Rýmařov?

„Pro RD Rýmařov jsem se rozhodl kvůli spoustě kladných referencí, tradici firmy, servisu a rychlosti. Náš dům byl na klíč postavený za 1 měsíc. Jsem naprosto spokojený. Odbornost na všech stupních - projektová příprava (možnosti individuálních úprav jak dispozičních, tak materiálových), obrovská variabilita specifikace vnitřního i venkovního vybavení, možnosti doladění drobných záležitostí v rámci stavby (např. umístění vývodů svítidel). S klidným svědomím můžu tuto společnosti doporučit všem, co chtějí dřevostavbu."

Technické parametry domu:

Užitná plocha 145 m2 (bez garáže) Konstrukční systém: prefabrikovaný panel s difuzně otevřenou konstrukcí Součinitel prostupu tepla stěnou 0,12 W/m2K Celková tloušťka stěny 377 mm Skladba stěny: Fermacell 10 a 15 mm, minerální izolace 40 mm, parobrzda Fermacell Vapor 13 mm, rámová konstrukce s minerální izolací 120 mm, Fermacell 15 mm, minerální silikonová omítka TMF 180 mm

DRAGON 130 Evo 25
DRAGON 130 Evo 26
DRAGON 130 Evo 3
 

Za 1 měsíc je postaveno

Za 1 měsíc je postaveno

Maximální délka výstavby, a to i u největších domů, je maximálně 1 měsíc. Nezastaví nás ani zima ani mráz!
30 let záruka na konstrukční systém

30 let záruka na konstrukční systém

Dřevo je materiál s dlouhou životností, což dokazují roubené stavby v našich horách staré několik stovek let
Garantujeme 60 kwh na m2 ročně

Garantujeme 60 kwh na m2 ročně

Nechceme Vám plést hlavu, 60 kwh na m2 obytné plochy ročně je hodnota, která je nutným maximem pro vytápění téměř všech našich domů.
Výběr z 11 typových řad domů

Výběr z 11 typových řad domů

Zároveň každá řada nabízí nepřeberné množství rodinných domů, jejich variant provedení a architektonických doplňků.
Získejte přístup ke speciálním nabídkám a novinkám
Vytvořit nezávaznou poptávku
Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok